Адвокатска комора Србије дана 23.09.2014. даје следеће САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Поводом писма Министарства правде потписаног од стране министра правде г. Николе Селаковића које је достављено Адвокатској комори Србије 23.09.2014. прво са датумом на писму 25.07.2014. и накнадном исправком датума на 23.09.2014. одржана је заједничка седница Савета Адвокатске коморе Србије, председника свих адвокатских комора у саставу Адвокатске коморе Србије и Управног одбора Адвокатске коморе Србије.
Сви присутни на овој заједничкој седници оценили су ово писмо као повреду одредбе члана 67. став 2 Устава Републике Србије и Закона о адвокатури по којима је адвокатура самостална и независна служба која пружа правну помоћ. Из таквог положаја адвокатуре никако не произилази оно што је написано у писму министра правде да су адвокати запослени и да имају свог послодавца и да су адвокати државни службеници. Наводи у допису министра правде су оцењени као недопустиви и УЛТИМАТУМ СА ПОЗИЦИЈА СИЛЕ извршне власти уз позивање на законе који се никако не могу применити на адвокатску професију.
Адвокатура је чувар демократског друштва, правне државе и људских права и ове вредности се нарушавају и укидају ако се напада на независност адвокатуре од стране извршне власти.
Одлука о протесту адвоката донета је због кршења и усвајања неуставних закона (Закона о јавном бележништву, Закона о промету непокретности, Закона о изменама и допунама Закона о ванпарничном поступку, Закона о оверавању потписа, рукописа и преписа), а ради одбране уставног положаја адвокатуре који је угрожен успостављањем монопола јавних бележника њиховог ексклузивног права да сачињавају одређене уговоре и исправе чиме је у ствари ограничена слобода уговарања и право грађана на правну помоћ, коју им по Уставу, односно одредби члана 67. Устава, може пружити само адвокатура и јединице локалне самоуправе, али не јавни бележници.
Адвокатура никад није била, нити је данас против увођења јавних бележника, шта више, поздравља њихов повратак у правни систем Србије. Увођење јавних бележника треба да буде корак напред и за адвокатуру је споран обим и врста њихових овлашћења која су дата на противуставан и противзаконит начин који је допринео већ сада после само 15 дана примене Закона отежаном промету на тржишту, спорости и последично неквалитету у састављању исправа које су основ послова. Адвокатура јесте за заштиту људских пpaвa, јесте за Владавину пpaвa, за правну сигурност, заштиту права грађана на слободу уговарања, права на избор начина закључења уговора, ефикасност у остваривању тих права и да материјалне обавезе грађана у остваривању тих права морају бити сразмерне њиховој економској моћи.
Адвокатура писмо Министра правде види као најаву нечега што се није догодило од 1862. године током целе историји српске адвокатуре (ни за време Кнеза, ни за време Краља,
ни за време Броза, а ни после), а то је могуће одузимање јавних овлашћења које би свакако било и противзаконито и противуставно и постављање губернатора адвокатури у Србији, јер адвокатура оно што по закону представља јавна овлашћења и за време протеста редовно обавља. Овакав тон оправдано производи сумњу у намеру да се проблем реши лишењем слободе „најодговорнијих“ и да се струка тако заплаши.
Замена теза око уништења адвокатуре у Србији је очигледна. Одузимањем посла адвокатима у корист јавних бележника и јавног правобранилаштва и неразумни порези јасно говоре о томе ко жели да девастира професију. У складу са тим, скуп је схватио да нема сврхе куцати на затворена врата, јер је порука Министра и приликом јучерашњег сусрета са представницима адвокатуре и порука послата путем писма, јасно ставила до знања ДА ПРЕГОВОРА НЕМА.
Зато је скуп донео одлуку да се изабрани представници адвокатуре Србије обрате Влади и Премијеру Републике Србије и међународним организацијама ради заштите интереса грађана и професије.
Председник Адвокатске коморе Србије
Драгољуб Ђорђевић, адвокат