Забрињавајуће стање у медијима у Србији
Посланица Европског парламента Тања Фајон изјавила је данас на трибини о медијима у Србији да је стање у тој области веома забрињавајуће и да би власти морале више да раде да се то поправи.
„Новинари се суочавају са претњама, насиљем и политичким и економским притисцима“, рекла је Фајон на трибини „Невидљива рука аутоцензуре“ која је данас одржана у седишту ЕП у Бриселу и додала да су прави власници многих медија непознати, као и начин на који се они финансирају.
Представници медија и невладиних организација из Србије пожалили су се на преосетљивост власти на сваку врсту критике, као и на поплаву „ботова“ у коментарима и на друштвеним мрежама, чиме се обесхрабрује отворена дискусија о политичким питањима.
Маја Васић-Николић из Независног удружења новинара Србије је указала да је пакет медијских закона, који је Скупштина у начелу усвојила прошле године, у складу са европским стандардима, али да се они споро и недоследно примењују док се у пракси готово ништа не мења.
У сличном тону је говорио и Горан Милетић из организације „Браниоци људских права“, који је констатовао да се ситуација у медијима развија по принципу „један корак напред – два назад“, док се Светлана Вучинић Месаровић у име портала „Пешчаник“ пожалила да још нису откривени хакери који упорно нападају тај сајт.
Фајон је изразила жаљење што су српски министар културе Иван Тасовац и високи представници Европске комисије у последњи час отказали учешће на трибини, због чега је дискусија изгубила важну димензију.
„Имам утисак да ми којима је стало до људских права у региону водимо усамљену битку и превише разговарамо сами са собом“, рекла је словеначка посланица, која је и сама низ година била новинарка.
Извор: ЕПА/Думитру Дору