Музеј „Гоша“ постао део пројекта дигитализације културног и научног наслеђа: ЦИЉ – ПОПУЛАРИЗАЦИЈА НАУКЕ, ТЕХНОЛОГИЈЕ И КУЛТУРЕ
-У реализацији овог пројекта од 2011. до 2014. године учествовало више од 300 ученика и наставника Машинско-електротехничке школе „Гоша“
Музеј „Гоша“ у Смедеревској Паланци постао је део пројекта „Дигитализација културног и научног наслеђа са применама у средњошколској и универзитетској настави математике, астрономије, историје и српског језика“ у чијој реализацији учествује и Машинско-електротехничка школа „Гоша“. Циљ пројекта је да се путем дигитализације баштине популарише наука, технологија и култура међу младима кроз процес повезивања дигитализације научних и културних добара и научно-образовног рада средњих школа.
Математички институт САНУ тим поводом обратио се Самосталном синдикату „Гоше“, односно његовом председнику Божидару Тодоровићу молбом да се омогући групи сарадника поменутог института, наставницима и ученицима Машинско-електротехничке школе „Гоша“ да посете Спомен – радионицу, односно фабрички музеј, како би урадили видео и фото записе сталне поставке, што ће користити у едукативне сврхе ради унапређења редовне наставе као и за документовање пројектне активности.
Ова иницијатива је оберучке прихваћена и већ су у Музеју „Гоша“ биле групе учесника које раде на оживотворењу поменутог пројекта, кога је Математички институт САНУ, у сарадњи са Центром за промоцију науке из Београда и Машинско-електротехничком школом „Гоша“ из Смедеревске Паланке, покренуо још 2011. године.
Идеја програма је да се принципи и технологија дигитализације наслеђа, будући да се заснивају на укрштању теоријских и практичних знања из различитих дисциплина, могу ефикасно користити у настави математике, информатике, историје, географије и српског језика, посебно у средњим школама које се налазе ван великих градских центара. Њен мултидисциплинарни аспект је препознат као мотивишући фактор за наставнике да развију своју креативност и шире примењују иновативне моделе наставе (посебно интегративне и креативне), односно за ученике да се даље усавршавају у областима науке, технологије и културе.
Од 2011. до 2014. године више од 300 ученика и наставника Машинско-електротехничке школе „Гоша“, у циљу упознавања са основним принципима дигитализације и њене примене у редовној настави, учествовало је у низу ваннаставних активности, као што су предавања, радионице, стручни обиласци локалитета, снимања на терену, обрада података и презентација локалног наслеђа.
Д. Ј.