Izložba studentskih radova Dragana Markovića u Galeriji moderne umetnosti
OGLEDANJE U AKCIJI
U galeriji moderne umetnosti Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci otvorena je izložba studentskih radova Dragana Markovića. O njemu i njegovim radova govorila je istoričar umetnosti Slavenka Čišić Urošević. Izložbom „Ogledanje u akciji“ on je prikazao svoje mape i nešto veće „arhitektonske radove“, kao plod samostalnog i timskog rada, nastalih u poslednjih nekoliko godina. Izložbu čini dvedesetak pojedinačnih plakata. Postavka predstavlja rezultat njegovog ličnog zalaganja i istovremeno presek vlastitog razmišljanja.
-Izložbom kao novim gestom, celina ovog stvaraoca zadobija svoj istinski poredak- ocenjuje profesor dr Petar Bojanić.-Razvrstavanjem radova po poreklu a ne temi, tipologiji ili programu i bez jasnog hronološkog sleda, jasno se uočava dinamičnost dosadašnje autorove profesionalne putanje. U ovom vijugavom putu jasno se ogleda njegov pokušaj da razvije kritički stav prema sopstvenom radu i okolnostima u kojima je taj rad konstruisan.
Prema onome što otvara i objavljuje izložba predstavlja gest kojim celina Markovićevog rada zadobija konture poretka. Zato nju i treba posmatrati kao gest, odnosno kao malu, brzu i manifestaciju akcije kratkog daha. Prikazani radovi po svom poreklu uslovima u kojima su nastali, razvrstani su u tri grupe: studentski radovi, samostalni i timski konkursni projekti.
-Studentski radovi govore o uticaju mentora dr Ane Nikezić i arhitekte Draga Miljkovića na moje stasavanje i sazrevanje kao studenta arhitekture – otkriva autor Dragan Marković.-U njima se na prvi pogled jasno uočava razlika u pedagoškom pristupu dvoje nastavnika koji su intenzivnije uobličili moja polazišta, pristupe i razumevanje struke i uloge arhitektonske intervencije, senzibiliteta i logike njenog uobličavanja.
Izložba „Ogledanje u ogledalu“ sastoji se od većeg broja panoa. Ona, kako zapaža, dr Ana Nikezić, prikazuje Markovićev samostalan i timski istraživački rad u periodu njegovih master studuija na Arhitektonskom fakultetu. Prikazani projekti, dodaje dr Nikezić, ukazuju na potrebu autora da kroz standardni rečnik arhitektonskog projekta prikaže istraživački proces i način rada.
-Možda najprivlačniji i najdopadljiviji motiv izložbe, ali i mogući rizik njene autentičnosti, jeste reciklirajući duh u kome je svaki od projekata već doživeo premijeru u nekom drugom kontekstu kao deo neke potpuno drugačije teme – naglašava dr Ana Nikezić.- Ovde svi zajedno dobijaju novi autorski izraz i novu odgovornost, govoreći o jednoj mladoj i pre svega zreloj ličnosti. Suština nije u isčitavanju svakog pojedinačnog dela, već u razumevanju sveukupne ličnosti autora.
D. Janojlić