„Паланачке“ са директором ОБ „Стефан Високи“
Средином одлазеће године, на чело Опште болнице „Стефан Високи“, постављен је Периша Јовановић, познати хирург и дугогодишњи начелник Хируршког одељења. На првој конференцији за новинаре, Јовановић је, тада, најавио одлучне мере, а пре свега „метлу и четку“, чишћење и сређивање, најпре болничког парка, а потом и објеката болнице. За само неколико месеци, болнички парк је сређен, отворена је црква посвећена Деспоту Стефану, оправљена и обновљена болничка фонтана… У згради болнице је, између осталог, према најсавременијим стандардима, уређена хируршка интензивна нега, набављен је ултразвучни скалпел и друга нова опрема. Имајући у виду овако успешан старт, на челу централне здравствене установе за Смедеревску Паланку и Велику Плану, са директором Опште болнице, Перишом Јовановићем, разговарали смо о плановима за будућност, пре свега о ономе што треба да буде реализовано наредне, 2014. године.
Паланачке: Долазећи на овај разговор сазнали смо да су у болници у току одређени радови. О чему је реч?
Др Јовановић: Пацијенти не виде многе наше активности. У току је, на пример, реконструкција опште хируршке операционе сале, као и предпростора за прање руку, за салу хирургије и за салу урологије. Хируршка сала је била прилично запуштена, због дотрајалих, полупаних плочица и искривљене алуминијумске ламперије на плафону. Због тога, рад у хируршкој сали није био безбедан. Поменути плафон није било могуће добро дезинфиковати, а у хируршким салама све мора да се дезинфикује, предмети, подови, зидови, па и плафон. Општа хируршка операциона сала је најфреквентнија операциона сала у болници, јер се у њој готово свакога дана у току године обављају интервенције. Према томе, ову салу смо морали да средимо. Тај део наших активности, пацијенти тренутно не виде, а ја бих волео да буду здрави, и да никада не виде обновљену салу. Ипак, како су хируршке интервенције често неопходне, значајно је да поменути простор буде адекватно уређен и безбедан за пацијента. Пре извесног времена уређена је и хирушка интензивна нега, тако да ту неће бити потребна нова улагање следећих двадесетак година, а и окречили смо хируршко одељење. Ових дана завршавамо тендер за кречење централног хола, који је непримерено прљав, као и за кречење педијатријског одељења. Према мом мишљењу, приоритети су хируршке гране, педијатрија, породилиште. Ту су обнова и реконструкција најнеопходнији.
Паланачке: Да ли је планирана и реконструкција мокрог чвора? Болесници се жале на тоалете у болници.
Др Јовановић: Већ током јануара планирамо да реконструишемо хируршки мокри чвор. Готово сви мокри чворови у болници су у лошем стању. Мени је то добро познато, и сматрам да то мора хитно да се ради, а радићемо у складу са материјалним могућностима. Није ми јасно из ког разлога током претходних година готово да није обраћана пажња на овај проблем. Сада је на челу ове куће човек који је клиничар, који непосредно прати ток лечења људи, од њиховог пријема у болницу, па све до крајњег исхода лечења. Одлично познајем потребе пацијената, и јасно ми је да су чисти и сређени мокри чворови изузетно значајни. Чињеница је да пацијенти током боравка у нашој болници немају адекватне услове, када је реч о тоалетима. Да смо претходних година уређивали само један тоалет годишње, до сада би овај проблем био у потпуности решен. Нико не може да ме убеди да није било довољно новца за ову сврху, јер то једноставно није тачно. Реч је о томе да је овај проблем препознат као приоритетан. Ако пацијент нема где да се окупа, или да како треба опере руке, онда се отвара могућност за ширење интрахоспиталних инфекција. Дакле, сређивање мокрих чворова је једна од најзначајнијих ствари, уз стални технолошки напредак и развијање нових метода лечења.
Паланачке: Да ли је током наредне године планирано увођење неке нове методе лечења?
Др Јовановић: Последњих месеци радимо на унапређивању сарадње са ортопедијом Војно-медицинске академије. Уверен сам да ће резултат бити дугорочна сарадња, која ће бити интензивирана већ од средине јануара наредне године. У плану је и унапређивање ендоскопских метода лечења, а тим поводом нашу установу је недавно посетио др Лука Анђелић, пионир лапароскопске хирургије у Србији. Доктор Анђелић ће долазити и убудуће, ради едукације нашег кадра, пре свега младих лекара који раде на гинеколошком одељењу. Дакле, паралелно може да се одвија и уређење простора, и увођење нових метода лечења, и усвајање модерних медицинских технологија.
Паланачке: Дуго се најављује отварање службе ургентне медицине. Да ли ће ова служба бити отворена током наредне године?
Др Јовановић: Надам се да ће овај посао бити завршен до краја фебруара наредне године. У овој служби биће неколико кревета за опсервацију, и простор у коме ће бити смештени сви ургентни болесници. Биће позивани специјалисти различитих грана да их прегледају, неке интервенције обављаће се на лицу места, а уколико се утврди да је пацијентима потребно хоспитално лечење, они ће бити упућени на одговарајуће одељење. Наравно, и до сада су сви ургентни пацијенти били збрињавани, парцијално, по одељењима, на основу патологије. Постојањем ургентне пријемне службе, одељења болнице ће бити растерећена од непотребих пријема, па ће лекари специјалисти моћи да посвете више пажње хоспитализованим пацијентима. Са друге стране, млади лекари, који ће тек добити специјализацију, проћи ће овај пут, и научиће која стања захтевају упућивање на одговарајућа одељења, обављаће лакше интервенције и на тај начин растеретити лекаре специјалисте.
Паланачке: Као директор најзначајније здравствене установе за Смедеревску Паланку и Велику Плану, какву новогодишњу поруку упућујете житељима ова два града?
Др Јовановић: Као здравствени радник, грађанима пре свега желим – добро здравље. Подсећам суграђане да здрав човек има хиљаду жеља, а болестан само једну: да оздрави. Према томе, водите рачуна о сопственом здрављу, не пропуштајте прилику да се јавите лекару, идите редовно на заказане контроле. Водите здрав живот. Дакле, здрава храна, бављење спортом, поправљање душевног и духовног стања.
PA JOVANOVICU ZIV MI BIO……IZ TVOJIH USTA………..BRAVO………