Pismo Advokatske komore Srbije premijeru Vučiću
VLADA REPUBLIKE SRBIJE PREMIJERU – PRVOM MINISTRU G . ALEKSANDRU VUČIĆU
NEMANJINA 11
11000 BEOGRAD
Poštovani gospodine Vučiću,
imajući u vidu činjenicu da ste kao Prvi ministar najodgovornija osoba za ukupne efekte rada Vlade Republike Srbije, a da Ministar pravde, koji uživa Baše veliko poverenje, nije ni želeo ni hteo da predupredi uzroke zbog kojih je došlo do obustave rada advokata., a nakon početka obustave rada advokata nije ni želeo ni hteo da otkloni uzroke koji su doveli do obustave rada.
Pitanja zbog kojih je došlo do obustave rada advokata u Republici Srbiji cv usvajanja i primena Zakona o javnom beležništvu i drugih pratećih zakona, te nerešavanja pitanja poreske politike prema advokatima. Smatramo za svoju obavezu da se Vama lično obratimo i damo viđenje advokature u vezi sa problemima koji su doveli do obustave rada advokata i predložimo moguća rešenja.
Nezadovoljstvo advokature već duže traje, a li prvenstveno Ministarstvo pravde ali i Ministarstvo finansija nisu ništa konkretno do danas uradili da bi se uzroci i posledice otklonili. Posebno, do ultimativnog pisma Ministra pravde nijedno od ta dva ministarstva nije oglasilo povodom odluke Skupštine Advokatske komore Srbije od 13. 09. 2014. koja je dostavljena svim ministarstvima, sudovima, tužilaštvima i drugim državnim organima i javno objavljena (uz ovo pismo Vam dostavljamo primerak navedene odluke).
Advokati žele razgovore i pregovore, ali je Ministar pravde odbio da na bilo koji način razgovora o izmenama Zakona o javnom beležništvu i drugim pratećim zakonima u z ultimativan zahtev da se odmah prekine protest.
Dakle, Ministar pravde se povodom protesta advokata jedino oglasio ultimativnim dopisom Advokatskoj komori Srbije, čija Vam je sadržina verovatno poznata. Pismo je, osim direktne uvrede upućene profesiji, puno nekompetentnosti i nepoznavanja osnovnih principa na kojima advokatura počiva u svim demokratskim zemljama, pa i u Republici Srbiji od 1862. godine do danas. Po nama, navedeno pismo predstavlja demonstraciju neznanja koja ne može da bude dopuštena prvom čoveku Ministarstva pravde.
U vezi sa tim ukazujemo Vam na tri ozbiljna propusta u pismu Ministra pravde.
Prvi propust je da se Ministar u najvećem delu svog ultimativnog dopisa poziva na odredbe Zakona o štrajku. Vama je kao pravniku i jednom od najboljih studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, poznato da se Zakon o štrajku primenjuje samo na zaposlene, a ne i na lica koja obavljaju samostalnu delatnost, a to zna či ne i na advokate.
Drugi propust je da Ministar pravde zaključuje da se na advokaturu mogu primeniti odredbe Zakona o državnoj upravi. To je potpuno nerazumevanje ustavnog položaja advokature iz člana 67. Ustava Republike Srbije i njenog statusa samostalne, nezavisne i samoregulirajuće profesije.
Treći propust je, neverovatna činjenica da Ministar pravde traži intervenciju Vlade Republike Srbije u pogledu uputstva koje je doneto na osnovu odluke Skupštine Advokatske komore Srbije od 13. 09. 2014. Uputstvo ne predstavlja akt koji bi mogao biti predmet za intervenciju Vlade Republike Srbije, niti takav akt može biti predmet ocene ustavnost i i zakonitosti.
Izražavanje protesta sa obustavom rada advokata, po odredbama Zakona o advokaturi, ne predstavlja vršenje javnih ovlašćenja, jer i Advokatska komora Srbije i advokatske komore u njenom sastavu, nijednog trenutka nisu prestale da vrše poverena javna ovlašćenja od strane države na način kako je to predviđeno Zakonom o advokaturi.
Ovakvim odnosom Ministra pravde prema advokatskoj profesiji, Republici Srbiji se nanosi velika šteta kako kod građana Republike Srbije tako i na međunarodnom planu.
U prvih dvadeset dana primene Zakona o javnim beležnicima u Srbiji je došlo do kolapsa pravnog prometa jer se sačinjavanje i overa javno beležničkih zapisa odlaže za narednu godinu. Ovo je logičan sled jer 94 javna beležnika ne mogu da zamene 8.500 advokata. Zato je advokatura i tražila, ne da se ukinu javni beležnici, nego da ona pismena koje sačine advokati i stave svoj pečat, javni beležnici mogu samo da overavaju.
Takođe, nedopustivo je da javni beležnici preuzimaju ingerencije i ovlašćenja suda i da se suprotno Ustavu Republike Srbije na njih prenose nadležnosti suda, niti da zastupaju stranke pred sudovima u slučajevima kada bude osporen javno beležnički zapis, jer je u suprotnosti sa garantovanim pravima građana na slobode volje ugovaranja i slobode izbora ko će ih zastupati u postupcima pred sudom.
Posebno ukazujemo da naknade za overe koje su nekada direktno uplaćivane u Budžet Republike Srbije sada se samo delimično uplaćuju u Budžet Republike Srbije, a sve zbog primene ovakvog Zakona o javnim beležnicima.
Zato smatramo da jedino razgovor sa Vama može biti konstruktivan i dovesti do rešavanja problema koji su prouzrokovali protest i obustavu rada advokata.
S poštovanjem,
predsednik Advokatske komore Srbije
Dragoljub Đorđević, advokat