KOMENTAR: O LEKARIMA I CRVENOM SLOVU
Piše: Vladimir Đurđević
Kada se štampa interesuje za etičke probleme, to neminovno izaziva čuđenje: poznato je da se u novinama može naići na nereflektovano, sirovo moralisanje, uglavnom u funkciji senzacionalizma – prema onom svetom pravilu bulevarske štampe: seks, krv i kamena soda. Retko na nešto više od toga.
Najnovija afera, koju su plasirale takozvane velike, „republičke“ novine, a u čijem je središtu Opšta bolnica „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci, odnosno njeno Ginekološko odeljenje, barem prividno, nadilazi nivo petparačkih napisa. Iako nevešto, u ovim se tekstovima postavlja pitanje – da li je lekar, ginekolog, imao pravo da odbije da uradi abortus, samo zbog toga što je toga dana – „crveno slovo“.
Na prvi pogled, odgovor je neoborivo negativan: šta bismo rekli da je, na primer, lekar Jehovin svedok, i da se protivi transfuziji krvi? Da li bi odbijanje intervenicije „iz religijskih pobuda“ i u tom slučaju bilo dozvoljeno?
Sa druge strane, ako zagrebemo u zabran etičke rasprave o opravdanosti abortusa – u tom slučaju lekar treba da svoje moralno, ili religiozno moralno uverenje primenjuje univerzalno, dakle nezavisno od toga da li je crveno slovo.
Međutim – a u tome upravo i počiva ova nevešto upakovama zamena teza – u ovom slučaju ne radi se ni o hitnoj, ni o neodložnoj intervenciji. Pacijentikanja, koja, ima pravo da donosi moralne odluke, drugačije od etičkih obzira nas koji nismo pristalice abortusa – u tom slučaju, nema veće pravo na poštovanje moralnih maksima od lekara, koji abortus treba da obavi. Dakle, ako je pacijentkinja odlučila da prekine trudnoću, to je maksima jednake snage, kao i odluka lekara da joj u tome ne pomogne, trećeg dana velikog verskog praznika, ili drugom prigodom.
Stvar bi sasvim drugačije stajala da je bio u pitanju život pacijenta, jer u tom slučaju, prema načelima medicinske etike – lekar ima dužnost da pomogne, čak i ako je njegov vlastiti život (pa i poštovanje moralnih maksima) – u opasnosti.
Ukoliko bismo ovu stvar zaoštrili ka diskusiji u pravcu takozvane primenjene etike – mogli bismo da konstatujemo da ginekolog ima pravo da iz moralnih razloga odbije da izvrši abortus – baš kao što su, iz religijskih razloga, pripadnici nekih konfesija odbijali da „zaduže“ oružje, tokom služenja vojnog roka, u nekadašnjoj SFRJ.
Radi se o specifičnoj medicinskoj intervenciji, koja pretpostavlja moralnu odluku o tome da li fetus ima pravo na život, čak i ukoliko njegovo rođenje, na neki način, ugrožava majku. Teret odlučivanja u tom slučaju pada na majku, a prema uobičajenom rezonovanju, kome podleže i novinar čiji tekst komentarišemo, lekar koji vrši abortus je automatizovan i dehumanizovan, kao puko oruđe koje ovaj posao treba da obavi. Ukoliko u slučajevima kada je pacijentu neposredno ugrožen život, ili zdravlje, lekar mora da se bori za život, u ovom slučaju, on ima pravo da donese sopstvenu moralnu odluku, da se drži vlastitih uverenja, jednako kao i majka koja zahteva abortus.
Nevolja je u tome što je ovako izloženo pravo lekara nekada nije moguće odvojiti od drugih, sličnih situacija. Na primer, u slučaju da u ordinaciju istovremeno stignu dva podjednako teško povređena pacijenta, da li lekar ima pravo da odluči ko od njih treba da bude spasen – i da li postoje jasni medicinski kriterijumi na osnovu kojih bi doneo tu odluku? Na sreću, ova zamršena pitanja, koja zadiru u spor deontološke i utilitarističke etike – ne moraju biti postavljea u slučaju, koji je, na nekoliko dana, „osvežio“ domaću šampu.
Dakle, osnovno je pitanje – da li je pacijentkinja bila životno ili zdravstveno ugrožena, i da li se intervenija morala obaviti baš tog dana. U sučaju da je odgovor na prethodna dva pitanja negativan, to što se dogodilo ni po čemu se ne razlikuje od odlaganja cirkumcizije, ili uklanjanja bradavica.
Da se razumemo: ovim ne aboliramo takozvano „pravo“ lekara da, od oka, donosi odluke šta jeste, a šta nije urgentan slučaj. Niti da, kao što je to nedavno učinio jedan lekar istog tog Ginekološkog odeljenja – odbije da pregleda pacijentkinju, poslatu iz Hitne pomoći, samo zato što nema overenu zdravstvenu knjižicu – pravdajući se da je i bez pregleda ocenio da ona nije hitan slučaj.
Na sreću, događaj o kome govorimo u ovom tekstu, prema informacijama kojima raspolažemo, ne potpada pod kategoriju lekarske bahatosti.
Halabuka o abortusu i crvenom slovu, u tom smislu, iako ovaj slučaj može biti posmatran i iz etičkog ugla – proizvod je potrebe „velikih novinara“ da potvrde neprikosnovenost svoga zanata, upirući prstom, sa bezbedne razdaljine, u jednu provincijsku bolnicu. A takvo ponašanje, razumljivo, i samo po sebi može biti predmet etičke rasprave. To ostavljamo za neku drugu priliku.
Nevest pokusaj opravdavanja bahatog lekara. Da se isto dogodilo pre godinu dana, krivac bi bio direktor… Novinarska posla…
Pa da lekar je bahat jer ne zeli da bude nikome dzelat na praznik a majka nazalost nerodjene bebe je divna i duhovna zena pa bi da ubije dete na praznik.Srce bebe pocinje da kuca u sestoj nedelji razvica a abortus se uglavnom radi u devotoj nedelji.Razmislite da li je to ubistvo ili ne?