КОМЕНТАР: О ЛЕКАРИМА И ЦРВЕНОМ СЛОВУ
Пише: Владимир Ђурђевић
Када се штампа интересује за етичке проблеме, то неминовно изазива чуђење: познато је да се у новинама може наићи на нерефлектовано, сирово моралисање, углавном у функцији сензационализма – према оном светом правилу булеварске штампе: секс, крв и камена сода. Ретко на нешто више од тога.
Најновија афера, коју су пласирале такозване велике, „републичке“ новине, а у чијем је средишту Општа болница „Стефан Високи“ у Смедеревској Паланци, односно њено Гинеколошко одељење, барем привидно, надилази ниво петпарачких написа. Иако невешто, у овим се текстовима поставља питање – да ли је лекар, гинеколог, имао право да одбије да уради абортус, само због тога што је тога дана – „црвено слово“.
На први поглед, одговор је необориво негативан: шта бисмо рекли да је, на пример, лекар Јеховин сведок, и да се противи трансфузији крви? Да ли би одбијање интервениције „из религијских побуда“ и у том случају било дозвољено?
Са друге стране, ако загребемо у забран етичке расправе о оправданости абортуса – у том случају лекар треба да своје морално, или религиозно морално уверење примењује универзално, дакле независно од тога да ли је црвено слово.
Међутим – а у томе управо и почива ова невешто упаковама замена теза – у овом случају не ради се ни о хитној, ни о неодложној интервенцији. Пацијентикања, која, има право да доноси моралне одлуке, другачије од етичких обзира нас који нисмо присталице абортуса – у том случају, нема веће право на поштовање моралних максима од лекара, који абортус треба да обави. Дакле, ако је пацијенткиња одлучила да прекине трудноћу, то је максима једнаке снаге, као и одлука лекара да јој у томе не помогне, трећег дана великог верског празника, или другом пригодом.
Ствар би сасвим другачије стајала да је био у питању живот пацијента, јер у том случају, према начелима медицинске етике – лекар има дужност да помогне, чак и ако је његов властити живот (па и поштовање моралних максима) – у опасности.
Уколико бисмо ову ствар заоштрили ка дискусији у правцу такозване примењене етике – могли бисмо да констатујемо да гинеколог има право да из моралних разлога одбије да изврши абортус – баш као што су, из религијских разлога, припадници неких конфесија одбијали да „задуже“ оружје, током служења војног рока, у некадашњој СФРЈ.
Ради се о специфичној медицинској интервенцији, која претпоставља моралну одлуку о томе да ли фетус има право на живот, чак и уколико његово рођење, на неки начин, угрожава мајку. Терет одлучивања у том случају пада на мајку, а према уобичајеном резоновању, коме подлеже и новинар чији текст коментаришемо, лекар који врши абортус је аутоматизован и дехуманизован, као пуко оруђе које овај посао треба да обави. Уколико у случајевима када је пацијенту непосредно угрожен живот, или здравље, лекар мора да се бори за живот, у овом случају, он има право да донесе сопствену моралну одлуку, да се држи властитих уверења, једнако као и мајка која захтева абортус.
Невоља је у томе што је овако изложено право лекара некада није могуће одвојити од других, сличних ситуација. На пример, у случају да у ординацију истовремено стигну два подједнако тешко повређена пацијента, да ли лекар има право да одлучи ко од њих треба да буде спасен – и да ли постоје јасни медицински критеријуми на основу којих би донео ту одлуку? На срећу, ова замршена питања, која задиру у спор деонтолошке и утилитаристичке етике – не морају бити постављеа у случају, који је, на неколико дана, „освежио“ домаћу шампу.
Дакле, основно је питање – да ли је пацијенткиња била животно или здравствено угрожена, и да ли се интервенија морала обавити баш тог дана. У сучају да је одговор на претходна два питања негативан, то што се догодило ни по чему се не разликује од одлагања циркумцизије, или уклањања брадавица.
Да се разумемо: овим не аболирамо такозвано „право“ лекара да, од ока, доноси одлуке шта јесте, а шта није ургентан случај. Нити да, као што је то недавно учинио један лекар истог тог Гинеколошког одељења – одбије да прегледа пацијенткињу, послату из Хитне помоћи, само зато што нема оверену здравствену књижицу – правдајући се да је и без прегледа оценио да она није хитан случај.
На срећу, догађај о коме говоримо у овом тексту, према информацијама којима располажемо, не потпада под категорију лекарске бахатости.
Халабука о абортусу и црвеном слову, у том смислу, иако овај случај може бити посматран и из етичког угла – производ је потребе „великих новинара“ да потврде неприкосновеност свога заната, упирући прстом, са безбедне раздаљине, у једну провинцијску болницу. А такво понашање, разумљиво, и само по себи може бити предмет етичке расправе. То остављамо за неку другу прилику.
Nevest pokusaj opravdavanja bahatog lekara. Da se isto dogodilo pre godinu dana, krivac bi bio direktor… Novinarska posla…
Pa da lekar je bahat jer ne zeli da bude nikome dzelat na praznik a majka nazalost nerodjene bebe je divna i duhovna zena pa bi da ubije dete na praznik.Srce bebe pocinje da kuca u sestoj nedelji razvica a abortus se uglavnom radi u devotoj nedelji.Razmislite da li je to ubistvo ili ne?