„Вода у књигама уметника пергамент концертина“ је изложба коју вреди видети: СВЕТ У ГАЛЕРИЈИ МОДЕРНЕ УМЕТНОСТИ
-Основна идеја овог пројекта, у коме велики број домаћих и страних уметника, је да повеже традицију древног заната израде пергамента са савременим ликовним тенденцијама
„Вода у књигама уметника пергамент концертина“ – назив је изложбе у Галерији модерне уметности, на чије разгледање вреди потрошити време. Изложена дела настала су у склопу пројекта међународне културне сарадње, чији је аутор мр Лепосава Милошевић Сибиновић-Лепа. У поставци се налази 133 ликовна остварења 65 аутора из Мексика, Костарике, Шпаније, САД, Немачке, Канаде и Србије. Дела неких учесника поменутог пројекта већ су излагана у Галерији модерне уметности. Споменимо Милицу Антонијевић, Галу Чаки, Мишу Филиповића, Јелену Шалинић Терзић и Јелену Трајковић. У овој години у истом простору представиће се још троје учесника пројекта „Вода у књигама уметника пергамент концертина“: Слободан Радојковић, Никола Радисављевић и Марија Сибиновић.
Отварању ове занимљиве изложбе присуствовали су и представници мексичке дипломатије у Београду Hose Karlos Vargas Leon и Marsia Vargas Leon и мексичка уметница Mayela Leiva Vlloa. Госте и публику поздравила је Славенка Чишић Урошевић, члан Уметничког савета Галерије, а потом је говорила аутор пројекта мр Лепосава Милошевић Сибиновић Лепа, која је дипломирала на вајарском одсеку Академије примењених уметности у Београду 1974. у класи професора Миодрага Живковића, а магистрирала 1980. на вајарском одсеку Националне академије „Сан Карлос“ у Мексику као стипендиста Владе Мексика у склопу међународне културне сарадње те земље и Југославије.
-Овај пројекат је саставни део ширег континуираног међународног пројекта који се зове „Пергамент Србија – пергамент концертина“ – рекла је на отварању изложбе мр Лепосава Милошевић Сибиновић – Лепа.-Тај пројект већ више година упорно развијам и представљам у земљи и свету, с тим што се теме мењају. Као аутор пројекта смислила сам како ће све то да се одвија на јагњећем пергаменту, који се прави у кућној радиности у источној Србији, у Бољевцу, одакле је мој супруг. А те пергаменте, које прави мајстор Драгиша, ја режем и од њих правим ове књиге-подлоге. Такве празне подлоге, делим мојим колегама уметницима, којима дајем и одређену тему инсистирајући да они, на свој специфичан ауторски начин, у складу са својим стилом, направе одређену ликовну рефлексију на задату тему. Овој теми, која је вода, а изложба носи назив „Вода у књигама уметника пергамент концертина“, претходиле су разне друге теме.
Основна идеја овог пројекта је да повеже традицију древног заната израде пергамента са савременим ауторским тенденцијама, а све то у склопу добре, позитиве сарадње међу уметницима, институцијама, земљама и регионима. Уметници који учествују у овој изложби, њих 65, припадају разним животним добима, различитим културним миљеима, градовима, областима, религијама… За аутора пројекта је битно да они желе да раде и да, ликовно писмени и ликовно развијени, добровољно учествују радују се овом пројекту.
-Да је среће као што није ово би вероватно била основа једног Музеја пергамента, какав не постоји нигде у свету као профилисан Музеј пергамента- додала је мр Лепосава Милошевић Сибиновић – Лепа. – Али никад се не зна, можда ће једнога дана нешто од те идеје, која сада изгледа прилично нереално,можда и бити.
Паланачкој ликовној публици се потом обратио мексички дипломата Hose Carlos Vargas Leon, који се најпре захвалио Паланчанима, који су у великом броју дошли да присуствују отварању ове изложбе и да на неки начин подрже пројекат који се одвија и развија у духу међународне сарадње.
-Тема овог пројекта, односно изложбе је вода, а у овом граду имате још један разлог да се радујете и поносите – казао је Hose Carlos Vargas Leon. –Минерална вода коју ви имате је једна од три најпознатије у Европи, и то је ваша предност и извозна шанса. Тема овог међународног пројекта је врло специфична, не само за експерте и познаваоце концепта ликовне уметности, него и шире. Можемо рећи да су Мексико и Србија две земље, које су географски удаљене, али су по много чему и веома блиске. И што више времена проводимо овде, видимо колико тога имамо заједничког. Технички аспект ове изложбе је објаснила госпођа Лепосава Милошевић Сибиновић – Лепа па користим прилику да се захвалим на пријатељском дочеку. Чињеница да смо вечерас овде сви заједно, најбоље говори у прилог томе.
Аутор пројекта Лепосава Милошевић Сибиновић – Лепа је у својој досадашњој уметничкој каријери укњижила сто самосталних изложби и ауторских пројеката, од којих 26 у иностранству. Излагала је своја дела и на преко 500 колективних изложби у земљи и иностранству, а добитник је и 38 награда и признања за свој уметнички рад.
Д. Јанојлић
ИЗЛОЖБА ОЧИМА АУТОРКЕ ПРОЈЕКТА
Тема „Вода“ – нови је сегмент пројекта „Пергамент Србија – Пергамент концертина“. Њени филозофски, религијски, еколошки и практични аспекти провоцирали су најразличитије ауторске рефлексије на пергамент подлози. Митолошке садржаје старих племенских култура Мексика оживљавају Маркос Лусеро (Marcos Lucero ) и Дејанира Африка Мело ( Deyanira Africa Melo). Муриз Чоковић ужива у лепоти кањона Увац, док се рониоци препуштају графичком мору Милице Антонијевић. Стоја Џебрић обожава и злати „Грчка острва“ Лоренса Дарела, морском флором и фауном импресионирана је Јелена Шалинић Терзић, а плажу у родној Пуерто Вајарт (Puerto Vallart ) мапира архивским фрагментима из детињства Ирери Топете. Мир сугерише спруд Димитрија Пецића, док мноштво немирних огледалских фигура растаче вода у књизи ( стручни израз са савијање табака у форми хармонике) Хилберта Асевеса Навара (Gilberto Aceves Navarro ).
Неки радови рефлектују носталгију за чистом водом и одбојност према њеном загађењу, као што то чине аутори Лилиан Карланд Малбашић у делу „Будућност деце“ и Никола Радосављевић, а упозорава артикулисаним приступом Растко Ћирић. Језичку матрицу користе Мирјана Томашевић ликовном игром „Вода зубе има“, Слободан Радојковић, варијацијом речи вода на разним језицима, као и Серхио Гутиерес (Sergio Gutierez) на хебрејском и наулат језику. Суптилни поетски простори и тонски прелази сенки и обриса у пергамент концертина књигама Нуник Суарет (Nunik Suret) и Иване Бјелице проблематизују значај опажања.
У погледу ликовне форме, примећује мр Лепосава Лепа Милошевић Сибиновић, пројекат обухвата дела најразличитијих ауторских приступа, до готово реалистичког, преко асоцијативног до знаковног. Ауторске варијације, којима су заједнички именитељ пергамент и шире схваћена тема воде, занимљива су мала ликовна библиотека и место сусрета стваралаца подстакнутих актуелном темом од светског значаја.