„Vekovnik palanačkog pozorišta“ (15)

Raspoloživa dokumentacija pokazuje da Društvo „Građanski” posle osnivanja igra komad Jovana Sterije Popovića „Pokondirena tikva”. Međutim, rad na ovom tekstu je bio pretežak zadatak za proređeni glumački ansambl, mada mu se prišlo sa velikim žarom. Ali su zato Nušićev „Beograd nekad i sad”, i aktovka „Pera tamburica”, iskoristili mogućnosti ansambla, za razliku od „Pokondirene tikve”. Posle ovih predstava ponovo nastupa pozorišna kriza. Rad zamire a aktivnost se prebacuje na sportsko polje.
Početkom tridesetih godina grupa mladih ljudi, opčinjena i zanesena pozorištem, stavila je pred sebe veliki i odgovorni zadatak: osnivanje pozorišta. Zadatak prevelik, a podrške malo. Želja je pretvorena u stvarnost 1933. godine, kada počinje sa radom „Građansko diletantsko pozorište” pod upravom Milivoja Stojkovića inžinjera u AD „Jasenica”. Ansambl sačinjavaju proverene snage koje su se do osnivanja ovog pozorišta proveravale i dokazivale kroz igranje u kulturno-umetničkim društvima ili dramskim sekcijama. Svi oni rade iz ljubavi, baš kao što su radili samo zanesenjaci, ljudi dušom odani umetnosti.
Posle premijere u Beogradu 1929. godine, sa Žankom Stokić u ulozi Živke ministarke, Ministarka stiže trijumfalno u Palanku sa Kaćom Hajduković u naslovnoj ulozi. Na drugi dan Uskrsa, 17. aprila 1933. godine u sali hotela „Kruna” Građansko diletantsko pozorište odigralo je svoju „Gospođu ministarku.”
Kada se digla zavesa pred prvim premijernim komadom ove godine, scenom i publikom zagospodarila je Živka ministarka, malograđanka nežnog srca i oštra jezika, u tumačenju Kaće Hajduković koja je ostala upamćena po neposrednoj glumi i scenskoj prirodnosti. U kas- listi ne piše ko je režirao predstavu, što navodi na zaključak da je režija bila kolektivna, mada se može pretpostaviti da je reditelj Iva Bajazit koji u ovoj podeli igra Čedu. Premijera Ministarke je ispraćena dugotrajnim aplauzom. Bilo je to ostvarenje koje je vredno pohvale a predstava je više puta reprizirana. Osnovu glumačke ekipe činili su: Kaća Hajduković, Rada Šulejić, Nada Katić, Marija Lipovž, Vlasta Branković, Ivan Bajazit, Božidar Trudić, Tika Nikodijević i mnogi drugi.